FAALİYETLER

MİNİ KAZIK UYGULAMALARI

Mini Kazık tekniğinde 15-35cm çapında delgi yapılarak, kuyuya donatı ve beton yerleştirilmektedir. Sert formasyonlarda delik dibi tabancaları, orta sert ve yumuşak formasyonlarda ise sürekli burgu yardımıyla delgi yapılır. Mini kazıkların betonlama işlemi, özellikle yeraltı suyunun etkili olduğu zeminlerde tamamlanan kuyuya temiz agreganın doldurulması ve çimento şerbetinin kuyu tabanından yukarı doğru basılması şeklinde uygulanmaktadır.

Hafif yapıların temelleri altına taşıyıcı temel sistemi olarak mini kazıklar tercih edilmektedir. Ayrıca, inşa edilmiş olan eski binaların temel güçlendirme işleri sırasında gerek bodrumlarda gerek açık sahada uygulanabilen mini kazık çalışmaları vardır. Bu çalışmalarda mini kazıklar tekli veya çoklu guruplar şeklinde dizayn edilir.

En yaygın uygulamalar ise iksa sistemlerinde düşey eleman olarak kullanılan mini kazıklardır. Mini kazıklı sistemler uygulandıkları zeminin parametrelerine bağlı olarak ekonomik proje avantajları sunmaktadırlar. Bu nedenle derin temel ve iksa yapıları çözümlerinde mini kazıklı sistemler tercih edilmektedir.

Teknik Şartname

Güncellenmedi

Mini Kazık Uygulamaları - Zemintaş Mini Kazık Uygulamaları - Zemintaş Mini Kazık Uygulamaları - Zemintaş Mini Kazık Uygulamaları - Zemintaş Mini Kazık Uygulamaları - Zemintaş Mini Kazık Uygulamaları - Zemintaş Mini Kazık Uygulamaları - Zemintaş Mini Kazık Uygulamaları - Zemintaş